przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2020/12/22
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Państwa interpelację uprzejmie informuję:

Ad.1. Wskazany teren znajduje się w granicach obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Park Kasprowicza – Jasne Błonia” w Szczecinie (uchwała nr XL/1153/18 z dnia 24 04 2018 r.), w terenie elementarnym S.Ł.1013.U,MZ”,
o przeznaczeniu usługowym w zakresie opieki i pomocy społecznej, usług sakralnych oraz mieszkalnictwa zbiorowego, a ze względu na położenie w obszarze zespołu przyrodniczo – krajobrazowego „Zespół Parków Kasprowicza - Arkoński“ wyłączony z możliwości lokalizowania zabudowy i użytkowany jako teren zielony przynależny zabudowie usługowej na działce (Arcybiskupie Wyższe Seminarium Duchowne oraz Kuria Metropolitalna Szczecińsko – Kamieńska). Pozyskanie od Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej wskazanego w interpelacji terenu przy ul. Fałata/ul. Zalewskiego nie jest niezbędne dla dobrego funkcjonowania wyjątkowych terenów zieleni jakimi jest Różanka, Park Kasprowicza, dalej rejon Syrenich Stawów, które znajdują się na osi kompozycyjnej łączącej kilka różnorodnych terenów zielni miejskiej, ciągnących się od Śródmieścia przez Jasne Błonia, aż do Lasu Arkońskiego i Puszczy Wkrzańskiej. Na tej osi znajduje się wiele gminnych terenów zieleni wymagających urządzenia i doposażenia w infrastrukturę rekreacyjną i spacerową dla mieszkańców Szczecina.

Ad. 2. Zgodnie z art. 93 ust. 1, 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2020 r., poz. 65 t.j. ze zm.) podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu. Zgodność z ustaleniami planu dotyczy zarówno przeznaczenia terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu. Działka nr 19/9 z obrębu 2138 położona jest w granicach terenu, dla którego obowiązuje Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Z powyższego wynika, że podział działki nr 19/1 z obrębu 2138 jest możliwy wyłącznie na cele zgodne z obowiązującym planem tj. na cele zabudowy usługowej. Natomiast ustalone nieprzekraczalne linie zabudowy powodują wyłączenie przedmiotowej części działki 19/9 z możliwości zabudowy co powoduje, że niemożliwe będzie zagospodarowanie wydzielonej działki na cele zgodne z planem.

Ad. 3. Istnieje możliwość rozważenia nabycia przedmiotowego gruntu jeżeli właściciel tej nieruchomości wystąpi do Gminy Miasto Szczecin z propozycją zbycia części działki nr 19/9 z obrębu 2138.

Ad. 4. Zgodnie z art. 1b ust 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych „Ulgi i zwolnienia podatkowe w zakresie podatków i opłat lokalnych przyznane kościołom i związkom wyznaniowym regulują odrębne ustawy.” Na podstawie art. 55 ust. 4 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej „Kościelne osoby prawne są zwolnione od opodatkowania i od świadczeń na fundusz gminny i fundusz miejski, od nieruchomości lub ich części, stanowiących własność tych osób lub używanych przez nie na podstawie innego tytułu prawnego na cele niemieszkalne, z wyjątkiem części zajmowanej na wykonywanie działalności gospodarczej.”
Przepis art. 55 ust. 5 cyt. Ustawy stanowi „Zwolnienie od opodatkowania podatkiem od nieruchomości oraz od świadczeń na fundusz gminny i fundusz miejski obejmuje nieruchomości lub ich części przeznaczone na cele mieszkalne duchownych i członków zakonu, jeżeli:
1) są one wpisane do rejestru zabytków;
2) służą jako internaty przy szkołach i seminariach duchownych, domy zakonów kontemplacyjnych, domy formacyjne zakonów i domy księży emerytów (sióstr emerytek);
3) znajdują się w budynkach kurii diecezjalnych i biskupich, zakonnych zarządów generalnych i prowincjalnych w Sekretariacie Prymasa Polski i w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.”
Ponadto należy wskazać, że indywidualne dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, aktach podatkowych oraz dokumentacji rachunkowej organu podatkowego zgodnie z ustawą Ordynacja podatkowa objęte są tajemnicą skarbową. Wobec powyższego brak jest podstaw do udzielenia odpowiedzi w części dotyczącej opłacania podatku od nieruchomości za wskazaną działkę, należącą
do Archidiecezji Szczecińsko Kamieńskiej.


Interpelacja: Dot. przekazaniu terenu archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej dla Szczecina
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/12/22, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2020/12/22 14:22:32
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2020/12/22 14:22:32 nowa pozycja