przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
Odpowiadający:
Ryszard Słoka - Sekretarz Miasta
Data odpowiedzi:
2020/12/31
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację nr 2071 w sprawie usunięcia wraku samochodu z parkingu uprzejmie informuję, co następuje.
Zgodnie z zasadą legalizmu (praworządności) zawartą w art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, organy władzy publicznej (w tym także Straż Miejska) działają na podstawie i w granicach prawa. Oznacza to konstytucyjny obowiązek nałożony na organy, aby w swojej działalności ściśle przestrzegały prawa określające ich zadania i kompetencje, jak również innych przepisów prawnych normujących funkcjonowanie tychże podmiotów.
Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. o strażach gminnych (Dz. U. z 2019r. poz. 1795 tekst jedn.) do zadań straży należy w szczególności m.in. ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych oraz czuwanie nad porządkiem i kontrola ruchu drogowego- w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym.
Konsekwencje porzucenia samochodu określa ustawa – Prawo o ruchu drogowym. W myśl art. 50a Prawo o ruchu drogowym pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez Straż Gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.
Zgodnie z ustawą o drogach publicznych, drogą publiczną jest droga zaliczona do jednej z następujących kategorii dróg: krajowych, wojewódzkich, powiatowych bądź gminnych (art. 2 pkt. 1a Prawo o ruchu drogowym. oraz art. 1 i art. 2 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych.). Natomiast drogi, drogi rowerowe, parkingi oraz place przeznaczone do ruchu pojazdów, niezaliczone do żadnej z kategorii dróg publicznych i niezlokalizowane w pasie drogowym tych dróg są drogami wewnętrznymi (art. 8 ust. 1 Ustawy o drogach publicznych).
Z informacji przekazanej przez Zastępcę Komendanta Straży Miejskiej w Szczecinie wynika, że pojazd marki Opel widoczny na załączonej fotografii, zalega na terenie parkingu. Rzeczony parking, z uwagi na brak oznakowania nie posiada statusu drogi wewnętrznej z ustanowioną strefą zamieszkania albo strefą ruchu. W konsekwencji powyższego, w danej sprawie nie znajdują zastosowania przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym, która w zakresie regulacji określa zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz strefach ruchu. Tym samym Straż Miejska Szczecin nie posiada możliwości prawnych podjęcia interwencji na podstawie art. 50a ustawy z dnia 20.06.1997r. prawo o ruchu drogowym, w kierunku usunięcia nieużywanego pojazdu.
Na podstawie danych pozyskanych z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców funkcjonariusze Straży Miejskiej Szczecin podjęli próbę kontaktu z prawnym właścicielem pojazdu. Z uwagi na poczynione ustalenia wskazujące, że prawny właściciel czasowo przebywa poza granicami kraju, polecenie konieczności doprowadzenia pojazdu do stanu używalności, bądź usunięcia go we własnym zakresie w terminie do 31.01.2021r., przekazano członkowi rodzinie, deklarującego poinformowanie adresata.
Na dzień redakcji rzeczonej odpowiedzi sprawa pozostaje w toku.
 


Interpelacja: Dot. usunięcia wraku samochodu
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/12/31, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2020/12/31 14:19:13
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2020/12/31 14:19:13 nowa pozycja