Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Zarządzania Projektami
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2019/01/18
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
W odpowiedzi na Pana interpelację nr 97 z dnia 03.01.2019 r. w sprawie naboru wniosków na dofinansowanie w ramach programu „GEPARD II transport niskoemisyjny Część 2) Strategia rozwoju elektromobilności informuję, iż Gmina Miasto Szczecin jest gotowa do złożenia wniosku w ramach ww. naboru i jest w posiadaniu wszystkich wymaganych dokumentów (m.in. zarys strategii rozwoju elektromobilności, strukturę i elementy Strategii Rozwoju Elektromobilności Miasta Szczecina 2035 (S_E-mobility 2035)) poza wyciągiem z uchwały budżetowej, w której określono zewnętrzne źródło finansowania w formie dotacji dla zadania będącego przedmiotem wniosku. Uchwała ta zostanie przedstawiona Państwu na sesji Rady Miasta Szczecin w dniu 22.01.2019 r. Po skompletowaniu ostatniego załącznika wniosek o dofinansowanie zostanie opublikowany w Generatorze wniosków o dofinansowanie ze środków krajowych.
Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż Szczecin konsekwentnie podejmuje działania w zakresie rozwoju i promocji elektromobilności w ramach zadania budżetowego Program Rozwoju Elektromobilności Miasta Szczecin oraz działań mu towarzyszących, kierując się kwestiami środowiskowymi (poprawa jakości powietrza, w tym szczególnie w centrum miasta), ale przede wszystkim mając na uwadze rachunek ekonomiczny (za każdym razem współfinansowanie działań ze środków zewnętrznych, tak by rozwój elektromobilności nie obciążał innych, równie ważnych działań rozwojowych miasta). Jednostką koordynującą działania Gminy Miasto Szczecin jest Biuro Strategii.
W ramach rozwoju elektromobilności w Gminie Miasto Szczecin od 2017 r. systematycznie wdrażane są m.in. następujące działania:
1. Zakup 11 sztuk autobusów elektrycznych o długości 12m – będzie to pierwsze wdrożenie autobusów elektrycznych w Szczecinie, współfinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020 oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
2. Udział w programie badawczo-rozwojowym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pn. „Bezemisyjny transport publiczny”, w ramach którego w partnerstwie innowacyjnym ma powstać tani polski autobus elektryczny (Szczecin w latach 2021-2023 będzie mógł go najpierw przetestować, a nastepnie zakupić jako jedno z pierwszych miast w Polsce przy gwarantowanym dofinansowaniu ze środków NFOŚiGW).
3. Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Przebudowa zajezdni przy ul. Klonowica”, pod kątem jej dostosowania do obsługi autobusów elektrycznych.
4. Opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania „Budowa 3 miejskich stacji szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych”
5. Wdrażanie samochodów elektrycznych we flocie miejskiej – zakup 12 samochodów elektrycznych na potrzeby obsługi Gminy Miasto Szczecin (3 projekty współfinansowane przez WFOŚiGW).
6. Zakup i montaż 3 stacji do ładowania pojazdów z napędem elektrycznym w Szczecinie (3 stacje szybkiego ładowania o mocy szczytowej 50 kW: ul. Klonowica – parking ZDITM, ul. Felczaka obok Urzędu Miejskiego, ul. Kazimierza Przerwy-Tetmajera) – zadanie współfinansowane przez WFOŚiGW.
7. Udział jako partner w międzynarodowym (Szwecja, Niemcy, Polska, Dania) projekcie „CAR – Creating Automotive Reneval”, którego Ideą jest opracowanie rozwiązań systemowych dla wdrażania samochodów elektrycznych w obszarze Południowego Bałtyku.
8. Udział jako partner stowarzyszony w projekcie EUFAL (realizacja w latach 2018-2020), który otrzymał dofinansowanie z Programu Badawczo-Innowacyjnego Komisji Europejskiej – ERA NET. Projekt EUFAL pod przewodnictwem koordynatora projektu eM-Pro Elektromobilitat GmbH (Niemcy) – obejmuje 6 partnerów z 5 krajów. Ideą przewodnią projektu jest opracowanie rozwiązań systemowych dla wdrażania samochodów elektrycznych w transporcie dostawczym.
9. Działania informacyjno-promocyjne obejmujące m.in. ogólnopolskie warsztaty rządowego programu eBUS, połączone z otwartymi przejazdami testowymi autobusem elektrycznym dla mieszkańców Szczecina (2017 r.), międzynarodowy transgraniczny rajd samochodów elektrycznych eCorso połączony z możliwością testowania przez mieszkańców Szczecina około 20 modeli samochodów elektrycznych (2018 r.), promocję elektromobilności wśród studentów poprzez udział i prezentację doświadczeń miasta w jubileuszowych XX Ogólnopolskich Dniach Młodego Elektryka w Szczecinie (2018 r.) oraz promocję szczecińskich działań na rzecz elektromobilności na forum ogólnopolskim (Gmina Miasto Szczecin była m.in. współgospodarzem stołu tematycznego infrastruktura ładowania podczas VIII Smart City Forum w Warszawie – 2018 r.).
Gmina Miasto Szczecin wdraża tym samym spektrum zadań związanych z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych w transporcie indywidualnym, komunikacji zbiorowej oraz w sektorze dostawczym, które zostaną usystematyzowane w dokumencie Strategii Rozwoju Elektromobilności Miasta Szczecina 2035 (S_E-mobility 2035), o którego dofinansowanie zamierzamy się ubiegać po uzyskaniu zgody Rady Miasta Szczecin w dniu 22.01.2019 r. Biuro Strategii współpracuje z kilkudziesięcioma partnerami z kraju i zagranicy aktywnie korzystając z najlepszych wzorców i dzieląc się również własną wiedzą, tak by proces rozwoju elektromobilności w Szczecinie przebiegał w sposób efektywny.
Interpelacja: Dot. dofinansowania strategii rozwoju ekomobilności w programie GEPARD II