przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Gospodarki Komunalnej
Odpowiadający:
Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/03/02
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

odpowiadając na interpelację jw.,  poniżej podaję informacje na przedstawione zapytania: 

ad 1.

Podczas trwania zezwolenia na zajęcia pasa drogowego w przypadku ujawnienia nieprawidłowości podejmowane są stosowne działania. W roku 2017 miała miejsce interwencja w sprawie utrzymania porządku w pasie drogowym i wezwano stronę do usunięcia z terenu maszyn budowlanych, usunięcia gruzu i innych odpadów budowlanych, jednocześnie poinformowano, że udzielone zezwolenie do tego jej nie uprawnia. W tej sprawie wystosowano pismo nr IG.SR.7024.13518.2017.WŚ 25.09.2017 r. 

ad 2.

W załączeniu plan sytuacyjny. 

ad 3.

W postępowaniu administracyjnym obowiązuje zasada trwałości decyzji (w myśl art. 16 Kodeksu postępowania administracyjnego). Ostateczną decyzję, na mocy której strona nabyła prawo można w każdym czasie uchylić lub zmienić, jeżeli nie sprzeciwiają się temu przepisy szczególne i gdy przemawia za tym interes społeczny lub słuszny interes strony, ale w takim przypadku wymagana jest dodatkowo zgoda strony (art. 155 k.p.a.). We wskazanych wyżej sytuacjach organ, który wydał dotychczasową decyzję wydaje decyzję w sprawie jej uchylenia lub zmiany.  W orzecznictwie wyrażany jest pogląd, że nabycie praw, o którym mowa w art. 154  i art. 155 k.p.a., należy rozumieć szeroko. Przyjmuje się, że każde indywidualne rozstrzygnięcie prawne, które ma znamiona rozstrzygnięcia merytorycznego w sprawie i kształtuje sytuację prawną strony, powinno być traktowane jako rozstrzygnięcie, na podstawie którego strona nabyła prawa (wyrok WSA w Krakowie z 6 listopada 2015 r., sygn. II SA/Kr 1052/15, LEX nr 1939210). Podkreśla się także, że przepisy te umożliwiają uchylenie lub zmianę decyzji jedynie w sprawach rozpoznawanych w ramach tzw. uznania administracyjnego. W omawianych trybach nie mogą być uchylane lub zmieniane tzw. decyzje związane, czyli takie przy wydaniu, których przepisy prawa nie pozwalają organom na swobodne uznanie   (por. np. wyrok WSA w Warszawie z 17 sierpnia 2016 r., sygn. VII SA/Wa 2569/15, LEX nr 2113945). Do takich spraw niewątpliwie zalicza się postępowanie administracyjne w sprawie udzielenie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.     
W związku z tak szerokim orzecznictwem zarządca drogi nie ma możliwości wszczęcia postępowania w sprawie zmiany czy uchylenia decyzji bez zgody strony. W wyniku przeprowadzonej interwencji oraz w wyniku degradacji zieleni strona wystąpiła do zarządcy drogi o zmianę decyzji w zakresie celu zajęcia,  w następstwie czego zostanie zmieniona opłata za zajęcie pasa drogowego. 

ad 4.

Zarządca drogi nie posiadał wiedzy odnośnie własności kontenerów, jednakże w dniu 24 lutego br. wpłynął wniosek Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Ewangelisty  w sprawie udzielenia zezwolenia na zajęcie pasa drogowego, w celu umieszczenia tymczasowych obiektów budowlanych. Wobec powyższego zostanie przeprowadzone postępowanie w sprawie udzielenia stosownego zezwolenia, jak również w sprawie wymierzenia kary za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi.

ad 5.

Zarządca drogi przeprowadzi postępowanie w sprawie wymierzenia kary za zajęcie pasa drogowego pod tymczasowe obiekty budowlane, jak również w związku ze zmianą sposobu użytkowania.  


Interpelacja: Dot. warunków zajęcia pasa drogowego przez parafię przy ul. Św. Ducha
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/03/02, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/03/02 11:59:51
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/03/02 11:59:51 modyfikacja wartości
Ewa Peryt 2020/03/02 11:59:22 nowa pozycja