Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/08/28
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
w odpowiedzi na Pana interpelację, uprzejmie informuję, że w dniu 29.01.2018 r. została wydana decyzja Nr 137/18 z dnia 29.01.2018 r. o pozwoleniu na budowę innowacyjnej, energooszczędnej kamienicy mieszkalnej z usługami w parterze i garażem podziemnym wraz z infrastrukturą techniczną oraz zagospodarowaniem terenu przy ul. Śląskiej/Wielkopolskiej w Szczecinie. Pozwolenie na budowę zostało wydane po sprawdzeniu m.in. zgodności projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina na obszarze dzielnicy Śródmieście (zmiana S.01) podjętego Uchwałą Nr III/W/343/99 Rady Miasta Szczecina 26.04.1999 r. Zgodnie z zapisami planu na terenie inwestycji (S.C.01.MC) obowiązuje m.in.: zabudowa obrzeżna dostosowana do typu zabudowy istniejącej poprzez usytuowanie na działce, gabaryty i kształt dachu. Ponadto cały teren objęty jest strefą „A” ochrony historycznej struktury przestrzennej, dla której ustalono m.in. następujące cele ochrony: zachowanie zasadniczych proporcji wysokościowych kształtujących sylwetę zespołu (z dominantami), zachowanie osi kompozycyjnych i powiązań widokowych, zachowanie charakteru wnętrz urbanistycznych, utrzymanie układu ulic i placów z zachowaniem ich przebiegu, przekrojów, dawnych linii rozgraniczających i linii zabudowy, nawiązanie w nowej zabudowie do zasad historycznej kompozycji zespołu i charakteru zabudowy sąsiadującej. Kompozycja zespołu zabudowy, w rozumieniu planu, to układ ulic, placów, budynków i zieleni z uwzględnieniem linii zabudowy, wysokości zabudowy, kształtu dachów i zwieńczenia budynków, podziału własnościowego, nawierzchni utwardzonych. Przedstawiony projekt budowlany spełniał ww. ustalenia.
Projektant szczegółowo odniósł się do zapisów planu stwierdzając m.in., cyt.: „Gabaryty zaprojektowanego budynku zbliżone są do zabudowy sąsiedniej. Zaprojektowano wysokości dachów analogicznie do przylegających bezpośrednio kamienic. Zachowano również kąt dachu oraz okapy na wysokościach, jak w kamienicach sąsiednich. Kamienice sąsiednie mają wysokie kondygnacje, stąd możliwe jest wykonanie większej ilości kondygnacji w nowym budynku, z zachowaniem wysokości budynków sąsiednich. Zastosowano pionowy układ okien, analogicznie do kamienic sąsiednich, stosując jednocześnie nowoczesną stylistykę elewacji”.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane (art. 35 ust. 4 w związku z art. 35 ust. 1 i art. 32 ust. 4) nie można odmówić wydania decyzji o pozwoleniu na budowę w sytuacji gdy inwestor spełnił wymagania określone w tej ustawie. Natomiast projekt budowlany nie był uzgodniony z Miejskim Konserwatorem Zabytków, ponieważ w dacie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę nie było podstaw prawnych do takiego uzgodnienia.
Jednocześnie informuję, że nieruchomość przy ul. Śląskiej 27 (front) stanowi wspólnotę mieszkaniową zarządzaną przez Spółkę AGBiL. Gmina w przedmiotowej nieruchomości posiada 303/1000 udziałów. W 2019r. została podjęta uchwała w sprawie wykonania dokumentacji projektowo kosztorysowej dotyczącej remontu elewacji. W roku bieżącym zostało zlecone opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej na remont elewacji, który będzie możliwy po zabezpieczeniu środków, lub w przypadku gdy właściciele wyrażą zgodę po zaciągnięciu kredytu na jej remont.
Interpelacja: Dot. nowej kamienicy przy ul. Śląskiej i ul. Wielkopolskiej