Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Michał Przepiera - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
- Data odpowiedzi:
- 2020/06/15
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
Odpowiadając na interpelację jw. uprzejmie informuję, iż obecnie w rejonie mostu Długiego na ul. Wyszyńskiego realizowana jest przez Tramwaje Szczecińskie sp. z o. o inwestycja pn.: „Przebudowa torowiska tramwajowego w ciągu ul. Wyszyńskiego i ul. Nabrzeże Wieleckie wraz z przebudową sieci trakcyjnej, oświetlenia ulicznego i sieci telekomunikacyjnej oraz budowa sieci kanalizacji deszczowej, sieci gazowej, sieci elektroenergetycznej i kanalizacji kablowej”. Zgodnie z dokumentacją projektową istniejące obiekty nie kolidują z inwestycją.
Odnosząc się natomiast do Pana zapytań informuję, że tylko jeden z obiektów (dawna wiata na zdjęciu nr 2) znajduje się w dyspozycji Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Obiekt ten nie jest użytkowany przez Zarząd a jego usunięcie nie jest możliwe na ten moment, z uwagi na wspólne elementy konstrukcyjne z przyległymi obiektami. Natomiast zostanie usunięty po 20.04.2021 r. Obiekty te mają aktualne zezwolenia na zajęcia pasa drogowego: kwiaciarnia do 31.12.2020 r., lodziarnia do 20.04.2021 r. a wolnostojący obiekt - warzywniak do 31.03. 2021 r.
Drugi (zdjęcie nr 1), wolnostojący obiekt budowlany jest własnością odrębnego podmiotu gospodarczego. Odnosząc się do kwestii usunięcia obiektu należy wskazać, że wszelkie działania w tym zakresie mogą być podjęte jedynie w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. W przypadku zajęcia pasa drogowego bez zezwolenia zarządcy drogi lub niezgodnie z warunkami podanymi w tym zezwoleniu zarządca drogi orzeka, w drodze decyzji administracyjnej, o jego przywróceniu do stanu poprzedniego, zgodnie z art. 36 ustawy z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 470). Po bezskutecznym upływie wskazanego terminu wdrożone zostaje postępowanie egzekucyjne w administracji. Przedmiotową procedurę wszczęto wobec obiektu widocznego na zdjęciu nr 1 – wolnostojącego.
Niemniej na uwagę zasługuje również fakt, iż obowiązujący dla niniejszego obszaru miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego - podjęty uchwałą Rady Miasta Szczecina Nr XV/480/99 z dnia 25 października 1999 r. w sprawie 7 zmian należących do II edycji zmian Miejscowego planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Szczecina na obszarze dzielnicy Śródmieście, dopuszcza lokalizację tego typu obiektów budowlanych. Zatem dopuszczone zostanie postawienie obiektów na nowo wyżej wymienionym podmiotom pod warunkiem postawienia nowych pawilonów, których estetyka uzyska akceptację Architekta Miasta.
Interpelacja: Dot. opuszczonych pawilonów przy ul.Wyszyńskiego