przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Kultury
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2019/01/18
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację nr 139 w sprawie incydentu, do którego miało dojść podczas koncertu w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie w dniu 6 stycznia 2019 r., polegającego na tym, że kompozytor jednego z wykonywanych utworów miał na sobie koszulkę z napisem „Konstytucja”, informuję uprzejmie, że o wyjaśnienie i ustosunkowanie się do opisanej przez Panią sytuacji została poproszona dyrektor Filharmonii Dorota Serwa.
Zgodnie z uzyskanymi od Pani Dyrektor wyjaśnieniami, koncert BBC Symphony Orchestra był unikatowym i prestiżowym wydarzeniem, zarówno pod względem wykonawczym, jak i programowym. Wśród wykonywanych utworów znalazł się między innymi „Fourteen Points: Woodrow Wilson Overture” – kompozycja napisana na specjalne zamówienie BBC przez Pawła Szymańskiego, jednego z czołowych współczesnych kompozytorów polskich. Wykonanie dzieła w Filharmonii w Szczecinie było jego polską premierą, a na sali, na specjalne zaproszenie orkiestry, obecny był sam kompozytor, co jest rzeczą naturalną podczas tak wyjątkowych wydarzeń, jakimi są premiery. Od przyjętych w świecie standardów w żaden sposób nie odbiegało zachowanie dyrygenta, który po zakończeniu utworu zwrócił się w stronę kompozytora z wyrazami podziękowania i gratulacji, ani zachowanie kompozytora, który podał rękę dyrygentowi i koncertmistrzowi, a następnie ukłonił się publiczności. Dokonał tego nie wchodząc nawet na scenę, by nie zaburzać ciągłości przekazu artystycznego. W ocenie Pani dyrektor podczas koncertu nie doszło do żadnej sytuacji, która miałaby znamiona manifestu politycznego i nie należy doszukiwać się go w zwyczajach przyjętych w świecie muzycznym i zachowaniu artystów. Stroje melomanów oraz gości uczestniczących w wydarzeniach, które odbywają się w Filharmonii w Szczecinie są ich prywatną kwestią, w którą instytucja nie ingeruje.
Chciałbym ze swojej strony jednoznacznie podkreślić, że Filharmonia w Szczecinie – podobnie jak wszystkie pozostałe miejskie placówki kultury – jest instytucją wolną od zaangażowania politycznego, która znakomicie wywiązuje się z zadania promowania i prezentowania szeroko pojętej kultury muzycznej. Jestem pełen uznania dla podejmowanych przez jej dyrekcję i pracowników starań, aby wymiar artystyczny organizowanych koncertów oraz innych wydarzeń był na jak najwyższym poziomie.
 


Interpelacja: Dot. incydentu politycznego w Filharmonii Szczecińskiej
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/01/18, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2019/01/18 09:27:03
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2019/01/18 09:27:03 nowa pozycja