przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Daniel Wacinkiewicz - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2019/02/27
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

W odpowiedzi na interpelację w sprawie utworzenia parku kulturowego na Placu Orła Białego w Szczecinie wyjaśniam co następuje.
Park kulturowy jest formą ochrony tworzoną na podstawie art. 16 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t.j. Dz.U. z 2018 r., poz. 2067) w celu ochrony krajobrazu kulturowego oraz zachowania wyróżniających się krajobrazowo terenów z zabytkami nieruchomymi charakterystycznymi dla miejscowej tradycji budowlanej i osadniczej. Ta forma ochrony zabytków ustanawiana jest na mocy uchwały rady gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego konserwatora zabytków. W uchwale o utworzeniu parku kulturowego określa się jego nazwę, granicę oraz ustanawia się konkretne zakazy i ograniczenia w celu ochrony jego wartości. Ponadto istnieje obowiązek sporządzenia programu ochrony parku oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru objętego tą formą ochrony.
Jednocześnie informuję, że obszar Placu Orła Białego oraz otoczenia katedry p.w. św. Jakuba jest położony na terenie Starego Miasta w Szczecinie. W/w układ urbanistyczny jest wpisany do rejestru zabytków (nr rej. 1, dec. znak: K.0.I-3/52 z dnia 28 listopada 1952 r.), a tym samym podlega ochronie na mocy w/w ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Zgodnie z wymogiem określonym w art. 36 w/w ustawy prowadzenie na przedmiotowym terenie wszelkich robót budowlanych oraz innych działań mogących prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru (w tym montaż nośników reklamowych, lokalizacja pojemników na odpady itp.) wymaga uzyskania pozwolenia właściwego konserwatora zabytków.
Jednocześnie przypominam, że przedmiotowy obszar położony jest w granicach terenu, dla którego przystąpiono do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Stare Miasto – Starówka”, na podstawie uchwały nr LI/1150/02 Rady Miasta Szczecina z dnia 15 kwietnia 2002 r., zmienionej uchwałą nr XLVI/1158/10 Rady Miasta Szczecin z dnia 26. IV. 2010 roku. Ponadto dla obszaru całego miasta przygotowany został projektu „uchwały krajobrazowej”, zainicjowany podjęciem Uchwały nr XII/280/15 Rady Miasta z dnia 27 października 2015 roku w sprawie przygotowania przez Prezydenta Miasta Szczecin projektu uchwały ustalającej na terenie miasta Szczecin zasady i warunki sytuowania obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane.
Projekt „uchwały krajobrazowej” powstał w oparciu o zdefiniowane na wstępie priorytety tj.: wprowadzenie ładu reklamowego przy jednoczesnym zrównoważeniu potrzeb i oczekiwań różnych użytkowników przestrzeni oraz ograniczeniu ryzyka, wynikającego z braku rozporządzeń do ustawy z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, ugruntowanego orzecznictwa a także doświadczeń innych miast, które podjęły się tworzenia i wdrażania w/w uchwał. Stanowi kompletny, spójny oraz posiadający wymagane prawem uzgodnienia projekt uchwały, który może stać się realnym narzędziem porządkującym kwestie objęte art. 37a ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W/w narzędzia planistyczne mają na celu ochronę ładu przestrzennego i zabytkowych wartości obszaru oraz stanowią skuteczne narzędzie w egzekwowaniu jakości i estetyki przestrzeni publicznej.
Tym samym obecny stan ochrony konserwatorskiej terenu zapewnia ochronę ładu przestrzennego na obszarze Placu Orła Białego i w jego otoczeniu. W związku z powyższym nie rozważano dotychczas propozycji utworzenia na tym obszarze parku kulturowego, co nie oznacza, że taka propozycji nie może zostać rozważona w przyszłości, w zależności od pojawiających się zagrożeń, związanych m.in. ze zwiększoną presją inwestycyjną, potrzebą obsługi ruchu turystycznego itp.
 


Interpelacja: Dot. utworzenia parku kulturowego na pl. Orła Białego
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/02/27, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2019/02/27 13:56:15
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2019/02/27 13:56:15 nowa pozycja