Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Biuro Prezydenta Miasta
- Odpowiadający:
- Anna Szotkowska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/02/19
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na Pana zapytanie informuję, że jednym z podstawowych zadań przyjętych w 2016 roku w polityce mieszkaniowej miasta i realizowanym w kolejnych latach jest podnoszenie standardu lokali mieszkalnych poprzez wyposażenie ich w pomieszczenia łazienek i toalet. Jest to zadanie wieloletnie, prowadzone w systemie ciągłym. W związku z tym, po zidentyfikowaniu przez zarządców potrzeb, w celu zapewnienia realizacji tego zadania, proces inwestycyjny zaplanowany został z rozłożeniem na cykle roczne i podzielony na dwa etapy: pierwszy - uzyskanie opinii kominiarskiej, opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę i drugi - wybór wykonawcy w procedurze przetargowej i realizacja. Poprawie stanu technicznego lokali mieszkalnych w zakresie wykonania wc lub łazienki czy łazienki z wc służy Program Małych Ulepszeń. Na dzień 31.12.2018r. łącznie w zasobie komunalnym i w spółkach wykonano 285 łazienek. Ponadto zalegalizowano łazienki w 129 lokalach. Na chwilę obecną gmina dysponuje 4076 lokalami, gdzie toaleta zlokalizowana jest poza obrębem lokalu. W roku bieżącym, w budżecie miasta zostały zarezerwowane środki w wysokości 7 491 021 zł na wyposażenia lokali komunalnych w łazienki i wc oraz legalizację samowolnie wykonanych łazienek przez lokatorów.
Jednocześnie informuję, że Gmina Miasto Szczecin posiada 6682 lokali ogrzewanych na paliwo stałe. Natomiast w zasobach szczecińskich TBS-ów jest 2171 takich lokali.
W kierunku likwidacji wysokoemisyjnych źródeł ciepła podejmowane są następujące działania w ramach programów:
1. Program „MEWA” zapewniający dopłatę do zmiany systemu ogrzewania na ekologiczne, w ramach środków unijnych, którego beneficjentem może być zarówno najemca, jak i właściciel lokalu mieszkalnego.
2. Program Małych Ulepszeń stwarzający możliwość poprawy jakości powietrza poprzez likwidację niskiej emisji indywidualnych źródeł ogrzewania lokali mieszkalnych opalanych paliwem stałym.
Ponadto zmiany sposobu ogrzewania, zarządcy dokonują także we własnym zakresie, w ramach przeprowadzanych remontów lokali wolnych do zasiedlenia. Zmiany dokonywane są także w uzasadnionych przypadkach w lokalach już zamieszkałych (np. zasiedlonych przez osoby w podeszłym wieku, w sytuacji degradacji przewodów kominowych itd.). Niestety, trzeba mieć na uwadze również fakt, że wiele propozycji dotyczących zmiany ogrzewania na gazowe lub elektryczne spotyka się z odmową ze strony najemców, z uwagi na późniejsze wyższe koszty eksploatacji.
Interpelacja: Dot. toalet i ograniczenia emisji spalin