Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Oświaty
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2019/02/27
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Tak
W odpowiedzi na interpelację nr 357, dotyczącą planów wdrożenia Centrum Usług Wspólnych uprzejmie informuję, iż Gmina Miasto Szczecin zapoczątkowała proces zmierzający do utworzenia jednostki organizacyjnej powołanej do prowadzenia wspólnej obsługi placówek oświatowych w Szczecinie, w szczególności finansowej.
Podstawę prawną dała ustawa z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1045), która weszła w życie 1 stycznia 2016 r, wprowadzając zmiany m. in. w ustawie o samorządzie gminnym, dając możliwość gminom zapewnienia własnym jednostkom organizacyjnym wspólnej obsługi w szczególności administracyjnej, finansowej i organizacyjnej.
W dniu 24 stycznia 2019 r. Prezydent Miasta Szczecin podpisał Zarządzenie Nr 30/19 w sprawie powołania Zespołu ds. utworzenia Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie. Do zadań Zespołu należy przygotowanie Koncepcji utworzenia jednostki budżetowej – Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie, która miałaby przejąć z dniem 1 stycznia 2020 obsługę finansowo-księgową placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Szczecin. Zespół przy opracowywaniu Koncepcji będzie ściśle współpracował z dyrektorami szkół i placówek oświatowych, a także z księgowymi zatrudnionymi w tych jednostkach.
Zakres działania CUW zostanie określony przez Radę Miasta w drodze uchwały, w której wskazane zostaną: jednostka obsługująca, jednostki obsługiwane, a także zakres obowiązków powierzonych jednostce obsługującej w ramach wspólnej obsługi. Gmina Miasto Szczecin wystąpiła do firm z zaproszeniem do złożenia oferty na opracowanie koncepcji powstania Centrum Usług Wspólnych Placówek Oświatowych w Szczecinie. Jednym z elementów koncepcji ma być wykonanie analizy kosztów finansowych projektu. Projekt utworzenia Centrum Usług Wspólnych nie zakłada żadnej redukcji zatrudnienia. Zakłada natomiast wykorzystanie dotychczasowej kadry jednostek organizacyjnych.
Z analizy arkuszy organizacyjnych szkół i placówek wynika, iż obecnie w jednostkach oświatowych, do szeroko pojętej obsługi administracyjno-finansowej zatrudnionych jest ok. 530 etatów, w tym 124,045 etaty to główni księgowi (na etacie głównego księgowego zatrudnionych jest 130 osób). Środki finansowe przeznaczone w roku 2018 r. na wynagrodzenia wraz z pochodnymi głównych księgowych to około 9,5 mln zł. Do CUW przeniesionych zostanie prawdopodobnie ok. 185 etatów z jednostek oświatowych, w tym wszystkie etaty głównych księgowych, oraz ok. 10 etatów z urzędu miasta. Pozostałe etaty zostaną w szkołach i placówkach oświatowych. Przeniesienia pracowników na nowego pracodawcę będą odbywały się w trybie art.23 1 Kodeksu Pracy. Ostateczna etatyzacja zostanie określona w ramach przygotowywanej przez zewnętrzną firmę doradczą Koncepcji.
Interpelacja: Dot. planów utworzenia Centrum Usług Wspólnych w szczecińskiej oświacie