przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Biuro Prezydenta Miasta
Odpowiadający:
Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta Szczecin
Data odpowiedzi:
2019/02/08
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Tak

w odpowiedzi na Pani interpelację, dot. Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie informuję, że proces likwidacji szkody powstałej w wyniku pożaru hali sportowej znajdującej się na terenie CEO jest w trakcie realizacji. Miasto nie otrzymało jeszcze odszkodowania, trwa załatwianie formalności związanych z procedurą ubezpieczeniową. Całkowita suma ubezpieczenia dla pawilonu sportowego wynosi 698.625,00 zł. Środki miały częściowo pokryć koszty budowy nowej sali gimnastycznej wybudowanej w miejsce spalonej.
Wydział Oświaty Urzędu Miasta Szczecin wielokrotne podejmował próby ratowania Centrum Edukacji Ogrodniczej m.in. poprzez działania, które Pani przywołuje w interpelacji remont szklarni oraz wprowadzenie kierunku technik weterynarii. Celem podejmowanych działań było zwiększenie zainteresowania młodzieży kończącej gimnazja ofertą edukacyjną CEO, co bezpośrednio przełożyć się miało na wzrost liczby kandydatów zainteresowanych nauką w szkołach prowadzonych w tej placówce. Wielokrotnie prezentowane argumenty przemawiające za połączeniem placówek  małe zainteresowanie szkołą w czasie rekrutacji do klas pierwszych, niskie wyniki osiągane przez uczniów na egzaminach zewnętrznych, bardzo duży ubytek uczniów w trakcie pełnego okresu nauki oraz znaczny odsetek powtarzających klasę, nie są zjawiskami jednorazowymi lecz powtarzającymi się cyklicznie od dłuższego czasu. Te oraz inne problemy szkoły były wielokrotnie przedmiotem rozmów prowadzonych z Dyrektorem Centrum Edukacji Ogrodniczej.
W zadaniach rzeczowych na rok szkolny 2019/2020 Centrum Edukacji Ogrodniczej otrzymało zgodę na rekrutację do dwóch ogólnodostępnych, dwuzawodowych (ogrodnik oraz mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych) klas pierwszych w Branżowej Szkole I stopnia nr 7. Decyzja ta została podjęta po szczegółowej analizie danych naborowych za lata poprzednie. W ubiegłych latach do szkoły branżowej (wcześniej zasadniczej zawodowej) działającej w strukturze CEO prowadzony był nabór do jednego dwuzawodowego oddziału integracyjnego z limitem miejsc określonym na 20 uczniów. W roku 2018/2019 kandydatów z pierwszej preferencji zainteresowanych nauką w szkole było 10, w tym 3 z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. W roku 2017/2018 zgłosiło się ich tylko 3, przy czym żaden z nich nie posiadał orzeczenia. Oddział nie został utworzony. W roku 2016/2017 kandydatów było 8, w tym 3 z orzeczeniem. W roku 2015/2016 nabór prowadzony był do 20 osobowego oddziału w zawodzie ogrodnik, kandydatów zainteresowanych kształceniem z pierwszej preferencji zgłosiło się 7, w tym 1 z orzeczeniem. Reasumując, zgodnie z danymi przekazanymi przez placówkę w Systemie Informacji Oświatowej wg stanu na 30.09.2018 r. w Branżowej Szkole I stopnia nr 7 funkcjonują obecnie dwa oddziały. Klasa pierwsza dwuzawodowa, w której uczy się 16 uczniów – 5 w zawodzie mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych i 11 w zawodzie ogrodnik (orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego posiada 4) oraz klasa trzecia w zawodzie ogrodnik, do której uczęszcza 11 uczniów, i tylko 2 z nich posiada orzeczenie. W całej Branżowej Szkole I stopnia jest więc zaledwie 27 uczniów.
Wspomniane wcześniej wprowadzenie do postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2016/2017 do klas pierwszych ówczesnej zasadniczej szkoły zawodowej, nowego zawodu – mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych było kolejną z „prób ratowania” Centrum Edukacji Ogrodniczej. W tym naborze próbowano uruchomić również nowy zawód w Technikum Ogrodniczym – technik technologii chemicznej, jednak nikt nie był zainteresowany wyborem tego kierunku. W latach wcześniejszych podejmowano podobne próby. W roku 2010/2011 w zasadniczej szkole zawodowej próbowano uruchomić dwa nowe zawody: pszczelarz i operator maszyn leśnych (brak kandydatów), a w technikum – zawód technik rybactwa śródlądowego (2 kandydatów). W roku 2009/2010 – w zasadniczej szkole zawodowej trzy zawody: pszczelarz, operator maszyn leśnych i rybak śródlądowy (brak kandydatów), a w technikum ponownie technik rybactwa śródlądowego (brak kandydatów). Dane z naboru na rok 2008/2009 przedstawiają się podobnie – w zasadniczej szkole zawodowej w dwóch zawodach - pszczelarz i rybak śródlądowy - kandydatów brak, operator maszyn leśnych - 3 kandydatów, w technikum - technik rybactwa śródlądowego - 1 kandydat.
Zespół Szkół Nr 2 przy ulicy Portowej 21 w Szczecinie, na terenie którego planowane jest utworzenie z dniem 1 września 2020 r. nowej placówki dysponuje bazą, która pomieści wszystkich uczniów łączonych szkół. Planuje się również pozostawić w zasobach oświatowych teren CEO, który służyć ma uczniom, jako warsztaty do praktycznej nauki zawodu, co dodatkowo obniża ryzyko dwuzmianowości.
W planach inwestycyjnych Biura Inwestycji i Remontów Oświatowych na lata 2019/2020 znajduje się inwestycja pn. „Przebudowa i adaptacja na potrzeby internatu pomieszczeń na poddaszu oraz III piętrze po wygaszanym gimnazjum w budynku „B” w Zespole Szkół nr 2 przy ul. Portowej 21 w Szczecinie” realizowanej w procedurze zaprojektuj i wybuduj. Szacowane koszty realizacji, na podstawie PFU, wynoszą 3.800.000,00 zł brutto. Przewiduje to zwiększenie liczby miejsc o 80. Założenia przedmiotowej inwestycji uwzględniają zapotrzebowanie związane z realizacją programu: „Rozbudowa i modernizacja placówek oświatowych celem utworzenia dodatkowych miejsc noclegowych dla uczniów szczecińskich szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020 celem zabezpieczenia naboru podwójnego rocznika do klas I szkół ponadpodstawowych (absolwenci klas III gimnazjalnych oraz klas VIII)”.
Korzystanie z warsztatów zlokalizowanych poza siedzibą szkoły przez młodzież na poziomie ponadgimnazjalnym nie jest sytuacją wyjątkową. Zgodnie z deklaracjami Dyrektora CEO już obecnie uczniowie w zawodzie technik weterynarz realizują zajęcia praktyczne dojeżdżając do kilku lokalizacji, nawet poza Szczecinem. Właściwe ułożenie planu lekcji, pozwoli na skomasowanie zajęć warsztatowych jednego dnia.
Emerytowanym nauczycielom zamieszkującym na terenie CEO zostaną zaproponowane inne mieszkania komunalne pozostające w zasobach Gminy Miasto Szczecin.
 


Interpelacja: Dot. Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2019/02/08, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2019/02/08 14:11:36
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2019/02/08 14:11:36 nowa pozycja