przejdź do głównego menu przejdź do treści
  • logo Unii Europejskiej - link do strony Zespołu Funduszy Pomocowych
  • logo Miasta Szczecin - link do oficajnej strony Szczecina

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania

Wydział merytoryczny:
Wydział Oświaty
Odpowiadający:
Michał Przepiera - Z-ca Prezydenta Miasta
Data odpowiedzi:
2020/09/24
Czy odpowiedź udzielona w terminie:
Nie

W odpowiedzi na interpelację nr 1730 w sprawie organizacji nieobowiązkowych lekcji religii w szczecińskich szkołach publicznych wyjaśniam, co następuje:
dyrektor placówki zgodnie z art. 7 ustawy – Karta Nauczyciela (Dz.U.2019.2215 t.j.) odpowiada za organizację pracy szkoły, w tym również organizację nauki religii. Zobowiązany jest do przestrzegania przepisów prawa oświatowego, zapewnienia odpowiednich warunków organizacyjnych do realizacji zadań dydaktycznych i opiekuńczo-wychowawczych. W gestii jego jest właściwie organizowanie tygodniowego rozkładu zajęć w prowadzonej przez niego placówce. W związku z tym, plan lekcji w poszczególnych jednostkach uwzględnia realizację ramowych planów nauczania, w których określony jest tygodniowy wymiar godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych dla uczniów poszczególnych klas, realizację zajęć nadobowiązkowych, czas pracy nauczycieli oraz zasady ochrony zdrowia i higieny w placówce i jest przekazywany rodzicom, przez ich dzieci, już w pierwszym dniu funkcjonowania szkoły.
W przepisach prawa oświatowego nie ma określonych wprost godzin, w jakich mają być prowadzone poszczególne zajęcia edukacyjne. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U.2020.1166 z późn. zm.) plan zajęć dydaktyczno-wychowawczych powinien uwzględniać zasady ochrony zdrowia i higieny pracy w taki sposób, aby zapewnić równomierne obciążenie zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia. Higiena procesu nauczania, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości percepcyjnych uczniów wskazuje na konieczność różnicowania zajęć w każdym dniu oraz promowanie zasady niełączenia w kilkugodzinne bloki zajęć z tego samego przedmiotu. Dyrektorzy szkół tworząc plany tygodniowych zajęć zwracają uwagę na możliwości przestrzegania zasad ochrony zdrowia i higieny pracy uczniów i pracowników pracujących w danej jednostce, w szczególności w sytuacjach jakie mogą mieć miejsce obecnie w walce z koronawirusem. Jednocześnie starają się umieszczać zajęcia nieobowiązkowe jakimi są religia, etyka i wychowanie do życia w rodzinie „przed” lub „po” zajęciach obowiązkowych. W związku z tym, w przypadku rezygnacji z uczęszczania na ww. zajęcia, zgonie z § 3 Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U.2020.938 t.j.) szkoła gwarantuje uczniowi stosowną opiekę lub inne zajęcia wychowawcze.
Naukę religii lub etyki organizuje się, w ramach planu zajęć szkolnych, na życzenie rodziców/prawnych opiekunów lub pełnoletnich uczniów. Przedmiotowe życzenie, wyrażane jest w formie pisemnego oświadczenia, które zgodnie z § 1 ust. 2 ww. rozporządzenia nie musi być ponawiane, w kolejnym roku szkolnym, może jednak zostać zmienione. Praktyka stosowana w szkołach wskazuje, że oświadczenia lub ich zmiana składane jest przez rodziców/opiekunów prawnych uczniów rozpoczynających naukę w szkole, najczęściej na pierwszych zorganizowanych przez placówkę zebraniach w miesiącu wrześniu.
W związku z tym faktem, a także obowiązkiem składania, na dzień 30 września każdego roku przez dyrektorów placówek, danych określonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w Systemie Informacji Oświatowej zawierających m.in. informacje dotyczące ilości uczniów uczęszczających na lekcje religii, etyki lub wychowania do życia w rodzinie, pragnę poinformować, że Prezydent Miasta Szczecin nie dysponuje opracowaniem zawierającym wnioskowane informacje, ani też danymi prostymi, które po ich przetworzeniu pozwalałyby udzielić informacji w zakresie objętym wnioskiem. Dane takie posiadają dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, którzy odpowiadają za organizację pracy jednostki.


Interpelacja: Dot. organizacji nieobowiązkowych lekcji religii w szkołach publicznych
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2020/09/24, odpowiedzialny/a: Ewa Peryt, wprowadził/a: Ewa Peryt, dnia: 2020/09/24 11:05:27
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Ewa Peryt 2020/09/24 11:05:27 nowa pozycja