Odpowiedzi na interpelacje/zapytania
- Wydział merytoryczny:
- Wydział Gospodarki Komunalnej
- Odpowiadający:
- Krzysztof Soska - Z-ca Prezydenta Miasta
- Data odpowiedzi:
- 2020/08/19
- Czy odpowiedź udzielona w terminie:
- Nie
Ustosunkowując się do treści Pana interpelacji nr 1597 z dnia 24 lipca 2020 roku, dotyczącej podjęcia działań przez władze miasta mających na celu uruchomienie skupu butelek przez sieci handlowe wskazuję, co następuje.
Każda gmina zlokalizowana na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie obowiązków związanych z gospodarką odpadami komunalnymi podlega ustawodawstwu krajowemu,
w szczególności ustawie z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Żaden z przepisów ww. ustawy nie wyposaża gmin w jakiekolwiek kompetencje pozwalające na „podjęcie realnych działań w celu uruchomienia przez sieci handlowe skupów butelek szklanych i typu „Pet” przy sklepach wielkopowierzchniowych handlujących artykułami spożywczymi lub w innych lokalizacjach” ani na „uwzględnienie tych działań w dokumencie: Strategia Rozwoju Szczecina 2025 i Wieloletni Program Rozwoju Szczecina.”. Gminy obecnie nie posiadają bowiem żadnych narzędzi prawnych pozwalających skutecznie zobowiązać przedsiębiorców do stworzenia ww. punktów w ramach tzw. rozszerzonej odpowiedzialności producentów.
Podkreślenia jednak wymaga, iż w roku 2019 Rada Ministrów zauważyła konieczność niezwłocznego podjęcia działań zmierzających do uwzględnienia w polskim ustawodawstwie zmian wynikających z przepisów prawa unijnego tzw. pakietu odpadowego i przypisania producentom opakowań tzw. rozszerzonej odpowiedzialności.
Tak też, pod koniec 2019 roku w Ministerstwie Klimatu odbyło się spotkanie konsultacyjne z udziałem wiceministra Sławomira Mazurka i przedsiębiorców związanych z gospodarką odpadami oraz stroną społeczną. Przedmiotem spotkania było omówienie wstępnych założeń systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), które uwzględniają wymagania nowelizacji sześciu dyrektyw z zakresu odpadów.
Jak wynika z komunikatu prasowego Ministerstwa opublikowanego na stronie https://www.gov.pl/web/klimat/w-m-o-systemie-rozszerzonej-odpowiedzialnosci-producenta „doprowadzenie do pełnej realizacji ww. odpowiedzialności wymaga m.in.:
• zdefiniowania na nowo ról wszystkich uczestników sytemu, w szczególności wprowadzających produkty oraz działających w ich imieniu podmiotów określanych jako organizacje odzysku,
• zwiększenia nadzoru nad działalnością organizacji odzysku np. poprzez wskazanie niezależnego organu nadzoru nad tymi podmiotami,
• wprowadzenia nowych instrumentów ekonomicznych np. takich jak kaucje, opłaty recyklingowe od wprowadzonych opakowań, wyznaczenie minimalnego poziomu finansowania przez organizacje odzysku zagospodarowania odpadów.
Jednym z kluczowych elementów systemu ROP jest zapewnienie udziału producentów we współfinansowaniu zagospodarowania odpadów opakowaniowych, które znajdują się
w odpadach komunalnych odbieranych od mieszkańców w ramach systemów gminnych. Producenci deklarowali chęć wspierania systemów gminnych, ale wskazywali na konieczność zapewnienia efektywności gminnych systemów gospodarowania odpadami komunalnymi współfinansowanych ze środków, które pochodziłyby z opłat wnoszonych przez wprowadzających produkty w opakowaniach.”.
W związku z powyższym, choć zaprezentowana przez Pana argumentacja oraz oddolna proekologiczna inicjatywa jest jak najbardziej słuszna i w pełni popierana przez Gminę Miasto Szczecin, to w obecnych realiach prawnych, brak jest możliwości jej uwzględnienia.
Interpelacja: Dot. podjęcia działań przez władze miasta mających na celu uruchomienie skupu butelek przez sieci handlowe