Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
Serwis używa plików cookies w celu realizacji procesów niezbędnych dla pełnej funkcjonalności oraz do gromadzenia anonimowych danych statystycznych.
Polityka Prywatności / Ochrona danych osobowych    AKCEPTUJĘ
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  
flaga Ukrainy
Zostało uruchomione konto bankowe „Pomoc dla uchodźców z Ukrainy”: 65 1020 4795 0000 9802 0478 9378. Jako odbiorcę przelewu należy wskazać: Gmina Miasto Szczecin, adres: plac Armii Krajowej 1, 70-456 Szczecin. Tytuł przelewu: „Cel darowizny: pomoc dla uchodźców z Ukrainy”.

Interpelacje i zapytania radnych - VII kadencja 2014-2018

dot. konkursu dla klubów piłkarskich

Numer: 2016
Skierowano do: Prezydent Miasta
Rodzaj: Interpelacja
Data wpływu: 2017/07/12

Szanowny Panie Prezydencie,

Zgodnie z §53 regulaminu Rady Miasta Szczecin składam interpelację w sprawie konkursu dla klubów piłkarskich.


Ze środowisk piłkarskich dochodzi do mnie wiele informacji o nieprawidłowościach w przeprowadzanym właśnie konkursie dla klubów piłkarskich. Przedstawiciele klubów twierdzą, że pieniądze są rozdzielane w sposób uznaniowy i niesprawiedliwy, a Wydział Sportu w żaden sposób nie reaguje na ich uwagi i propozycje.
Na poziomie IV ligi grają dwa zespoły: Hutnik Szczecin i Jeziorak Szczecin. Z odpowiedzi na poprzednie zapytanie w sprawie klubów piłkarskich wynika, że Hutnik Szczecin ma 6 drużyn i 312 zawodników, a Jeziorak Szczecin ma dwie drużyny i 53 zawodników.
Informacje te sprzeczne są z ilością drużyn, które są zgłoszone do rozgrywek w ZZPN. Na stronie ZZPN Jeziorak Szczecin ma zarejestrowane trzy drużyny w rozgrywkach:

  • II Klasy Juniorów Grupa 4
  • Trampkarzy grupa 5 
  • IV Lidze

Hutnik Szczecin ma zgłoszone drużyny w dwóch rozgrywkach:

  • Klasie B Grupa 4 – Hutnik II Szczecin
  • IV Lidze
     

Trudno uwierzyć, że w dwóch drużynach Hutnik Szczecin trenuje 312 zawodników. Jednak różnice w przyznanej dotacji są bardzo duże. Hutnik w ostatnim konkursie otrzymał 82 tysiące, a Jeziorak jedynie 45 tysięcy złotych. Co ważne mimo obciętej dotacji, większej liczby drużyn i mniejszego wsparcia finansowego Jeziorak Szczecin zajął w tegorocznych rozgrywkach ligowych wyższe miejsce niż Hutnik Szczecin. Na jakiej więc podstawie Jeziorak Szczecin ma niższą dotacje niż Hutnik Szczecin? Dlaczego podczas wyboru ofert za ilość drużyn biorących udział w rozgrywkach i ilości zawodników szkolonych przez klub, Hutnik dostał 11 punktów, a Jeziorak jedynie 3 punkty? Proszę o informacje jak Urząd Miasta sprawdza czy dane podane przez kluby (liczba zawodników oraz liczba drużyn) są prawdziwe? Podobny brak transparentności jest w przypadku przyznania punktów za poziom sportowy. Za to kryterium Hutnik otrzymał 22 punkty, a Jeziorak 16. Mimo, że Jeziorak w głównych rozgrywkach ligowych zdobył w ubiegłym roku tylko o 4 punkty mniej niż Hutnik.
Co więcej w tym roku Jeziorak Szczecin otrzymał niższą dotację niż kluby grające w niższej klasie rozgrywkowej. Logicznym jest, że koszty związane z grą w IV lidze są znacznie wyższe niż w klasie okręgowej (choćby ze względu na liczbę pokonywanych kilometrów na mecze wyjazdowe). Dlaczego więc kluby mające niższy poziom sportowy otrzymują znacznie większą dotacje niż Jeziorak Szczecin?
Podobna sytuacja występuje w niższych ligach. Na poziomie A klasy grają trzy drużyny ze Szczecina: Kasta Majowe, Aquila Szczecin i Vielgovia Szczecin. W odpowiedzi na interpelacje widnieje informacja jakoby Aquila miała 4 drużyny i 62 zawodników. Jednak na stronie ZZPN widnieje informacja, że Aquila do rozgrywek ma zgłoszoną tylko jedną drużynę. I mimo, że Vielgovia ma znacznie więcej drużyn i znacznie więcej zawodników niż pozostałe drużyny to klub dostał w kryterium nr 6 tylko o dwa punkty więcej niż pozostałe drużyny. Co ważne Vielgovia posiada drużynę kobiet, która generuje im wyższe koszty utrzymania niż są w innych klubach na tym poziomie.
W związku z tą sytuacją proszę o informację jak podczas konkursu Urząd Miasta sprawdza czy kluby piłkarskie podają prawdziwe informacje dot. liczby drużyn i zawodników.
Analogiczne sytuacje występują w przypadku podziału pieniędzy dla drużyn grających w Klasie Okręgowej, w której gra Iskierka Szczecin, Stal Szczecin oraz Arkonia Szczecin. Z informacji przeze mnie pozyskanych Stal Szczecin w roku 2015 nie rozliczył dotacji uzyskanej od miasta i w roku 2016 dotacji nie otrzymał. Jednak już w roku 2016 klub uzyskał dotację na poziomie wyższym niż rzetelnie działająca Iskierka Szczecin.
Co istotne zespół Prawobrzeże Szczecin, które nie ma zespołu seniorów i wycofało zespół juniorów po kilku meczach rozgrywek uzyskało w tym roku wsparcie na poziomie 45 tysięcy zlotych. Czy w obecnym konkursie otrzyma również takie wsparcie?
W przypadku zespołów grających w A klasie również nietransparentny jest podział punktów za poziom sportowy. W rozgrywkach 2015/2016 Kasta Majowe uzyskała 38 punktów, Vielgovia Szczecin 52 punkty, a Aquila Szczecin 55 punktów. Natomiast Kaście Majowe przyznano w tym kryterium tyle samo punktów za poziom sportowy co Vielgovii Szczecin.
Ponadto nawet jeśli przyjąć, że punkty zostały przydzielone w sposób rzetelny to zastanawia nielogiczny podział dofinansowania dla klubów:

Kasta Majowe: 52 punkty w konkursie i 35 tys. zł dofinansowania

Vielgovia Szczecin: 51 punktów w konkursie i 37 tys. zł dofinansowania

Aquilla Szczecin: 44 punkty w konkursie i 25 tys. zł dofinansowania
 

Ponadto proszę o informacje czy klub może dofinansowanie przeznaczyć na kary nałożone przez ZZPN. ZZPN nałożył w ostatnim czasie na Kastę Majowę karę w wysokości 1,5 tys. zł, zdyskwalifikował kierownika sportowego na rok i odjął Kaście Majowe w kolejnym roku 8 punktów za rażące naruszenie przepisów prawa związkowego lub norm etyczno-moralnych, obowiązujących w piłce nożnej (według działaczy sportowych chodzi o próbę ułożenia wyników w ostatniej kolejce rozgrywek i zepchnięcie z ligii konkurencyjnej drużyny ze Szczecina). Czy za takie reprezentowanie
naszego miasta i niegodne reprezentowanie w rozgrywkach naszego miasta klubowi należy się dotacja na dotychczasowym poziomie?
W związku z powyższym wnoszę o zakończenie przyznaniowego dotowania klubów piłkarskich oraz o ustalenie jasnych i transparentnych zasad przydzielania dotacji dla klubów sportowych i określenie priorytetów, kierunków rozwojowych piłki nożnej w Szczecinie. Kluby powinny wiedzieć co dla miasta jest priorytetem (np. osiągane wyniki w rozgrywkach ligowych czy np. liczba dzieci i młodzieży, która trenuje w klubie), a pieniądze powinny być rozdzielane według faktycznie ponoszonych kosztów (inny koszt generuje utrzymanie drużyny seniorów, a inny grup w których grają najmniejsze dzieci) a nie według znajomości i sympatii Urzędu do danego prezesa lub klubu.Interpelujący Radni:

Nazwisko i Imię Nazwa klubu
Dorżynkiewicz Wojciech Niezrzeszony

Odpowiedzi na interpelacje/zapytania:

Wydział merytoryczny Odpowiadający Data odpowiedzi Odpowiedź w terminie?
Wydział Sportu Krzysztof Soska - Zastępca Prezydenta Miasta 2017/07/25 Tak
udostępnił: Biuro Rady Miasta, wytworzono: 2017/07/12, odpowiedzialny/a: Edyta Sowińska, wprowadził/a: Edyta Sowińska, dnia: 2017/07/12 12:59:39
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Edyta Sowińska 2017/07/12 12:59:39 nowa pozycja