Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Archiwum informacji o przetargach na nieruchomości do czerwca 2012

Ogłoszenie Prezydenta MiastaSzczecin o przetargu ustnym nieogranicz na oddanie w uż. wieczyste nieruch. gruntowej poł. w Szczecinie w rej. ulic: al. Niepodległości 26 - ul. Tkackiej - ul. Szczytowej


 

PREZYDENT MIASTA SZCZECIN

ogłasza

PRZETARG USTNY NIEOGRANICZONY

na oddanie w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat  nieruchomości gruntowej,

stanowiącej własność Gminy Miasto Szczecin, położonej w Szczecinie                                                             

 przy al. Niepodległości 26 -  ul. Tkackiej – ul. Szczytowej  

wraz ze sprzedażą obiektów dawnego „Baru Extra” i jego zagospodarowania terenu przewidzianymi do rozbiórki,zlokalizowanych na tym gruncie:

 

 

Lp

Adres

(ulica)

 

Obręb

Nr działki

księga wieczysta

Pow. w m²

Przeznaczenie nieruchomości ,

sposób zagospodarowania

Cena (netto)

 wywoławcza

(zł)

Wadium

(zł)

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

 

 

 

 

 

al.

 Niepodległości 26

ul. Tkacka

 

 

 

ul. Szczytowa

 

 

 

1036 (Śródmieście  36)

 

Działki gruntu:

 nr 25/4

nr 26/2

nr 26/3

SZ1S/00155087/6

 

 

Działka gruntu:

nr 26/1

SZ1S/00168387/3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

o

łącznej

powierzchni

1918

 

 

 

Brak

uchwalonego Miejscowego  planu zagospodarowania przestrzennego

 

Zabudowa               usługowo-mieszkaniowa.

Udział powierzchni mieszkaniowej w realizowanym budynku nie może przekroczyć 49% powierzchni całkowitej

 

 

 

 

6.900.000,00

(sześć milionów dziewięćset tysięcy złotych)

w tym:

grunt:

6.899.999,00

( sześć milionów osiemset dziewięćdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset dziewięćdziesiąt dziewięć złotych)

 

Obiekty dawnego             „Baru Extra” i zagospodarowanie terenu  

przewidziane do rozbiórki:

1,00

(jeden złoty)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.035.000,00

(jeden milion trzydzieści pięć tysięcy złotych)

 

 

PRZETARG ODBĘDZIE SIĘ W DNIU 16.11.2011 r. O GODZ. 10,00 w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin, Pl. Armii Krajowej 1 w sali 418 (wejście od ul. Odrowąża, IV piętro).

 

Przedmiotem zbycia jest nieruchomość gruntowa Miasta Szczecin stanowiąca jeden teren inwestycyjny, składająca się  z działek nr: 25/4, 26/2, 26/3, zabudowana obiektami dawnego „Baru Extra” i zagospodarowaniem terenu przewidzianymi do rozbiórki  i działki gruntu nr 26/1,  w granicach której posadowione są podpory podtrzymujące zadaszenie tymczasowego budynku handlowego o adresie al. Niepodległości 23, który stanowi współwłasność osób fizycznych, nie będące przedmiotem sprzedaży. 

Nieruchomość stanowi fragment zespołu urbanistycznego Starego Miasta, który został wpisany do rejestru zabytków (nr rej. 1 – nr Decyzji KI.O.I-3/52 z dnia 28 stycznia 1952 r.), z tym że działki gruntu nr: 25/4, 26/1, 26/2, 26/3, z obrębu ewidencyjnego nr 1036 (Śródmieście 36) nie są wpisane indywidualnie do rejestru zabytków. Nieruchomość objęta jest strefą ochrony konserwatorskiej stanowisk archeologicznych. Nabywca nieruchomości zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy z dnia 23.07.2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. Nr 162, poz. 1568, z dnia 17.09.2003 r. ze zmn.). Powyższy obowiązek zostanie zapisany w umowie notarialnej, dotyczącej zbycia przedmiotowej nieruchomości.

 

Przetarg przeprowadza się łącznie na grunt, obiekty dawnego „Baru Extra” i jego zagospodarowanie terenu. Na podstawie ceny osiągniętej w przetargu zostanie ustalona cena gruntu i cena sprzedaży obiektów dawnego „Baru Extra” wraz  z istniejącym zagospodarowaniem z zachowaniem proporcji wynikającej z ceny wywoławczej.

 

Cena  gruntu osiągnięta w przetargu będzie  podstawą do ustalenia  opłat z tytułu  użytkowania wieczystego gruntu.

Do pierwszej opłaty i do opłat rocznych zostanie doliczony podatek VAT w wysokości zgodnej z przepisami obowiązującymi na dzień płatności.

W myśl przepisów ustawy  o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54,  poz. 535, ze zmianami), obiekty dawnego „Baru Extra” i jego zagospodarowanie są zwolnione od naliczenia podatku VAT.

Stawki procentowe opłat z tytułu użytkowania wieczystego wynoszą:

1)     pierwsza opłata w wysokości  25% ceny nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu,

2)    opłaty roczne w wysokości  3% ceny nieruchomości gruntowej ustalonej w przetargu.

Pierwsza opłata ustalona w przetargu wraz z podatkiem VAT, cena sprzedaży obiektów dawnego „Baru Extra”  i zagospodarowania terenu, podlegają zapłacie w całości jednorazowo nie później niż do dnia zawarcia umowy notarialnej  o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste i sprzedażyobiektów dawnego „Baru Extra” i zagospodarowania terenu. 

Opłaty roczne wraz z podatkiem VAT płatne są z góry za dany rok, przez 98 lat w terminie do 31 marca każdego roku zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.

Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu może być aktualizowana zgodnie   z obowiązującymi przepisami.

W przypadku zbycia prawa użytkowania wieczystego, zbywający nieruchomość zobowiązany jest wnieść w całości opłatę roczną z tytułu użytkowania wieczystego za dany rok. Ewentualne rozliczenie tej opłaty z nabywcą może nastąpić po zawarciu umowy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego.

Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu może być aktualizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.

 

Warunkiem udziału w przetargu jest wniesienie wadium przez uczestnika przetargu oraz przedłożenie Komisji Przetargowej przed otwarciem przetargu:

  1. dowodu wpłaty wadium,
  2. w przypadku osób fizycznych - dowodu tożsamości i stosownych pełnomocnictw,
  3. wprzypadku osób fizycznych zamierzających nabyć nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – dowodu tożsamości i zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej,
  4. w przypadku osób prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, a podlegających wpisom do rejestrów - a k t u a l n e g o wypisu z rejestru, właściwych pełnomocnictw, dowodów tożsamości osób reprezentujących podmiot.

Aktualność wypisu z rejestru lub zaświadczenia o wpisie do ewidencji gospodarczej winna być potwierdzona przez organ dokonujący rejestracji - w okresie 3 miesięcy przed datą przetargu. Uczestnicy biorą udział w przetargu osobiście lub przez pełnomocnika. Pełnomocnictwo wymaga formy pisemnej. Małżonkowie biorą udział w przetargu osobiście lub okazując pełnomocnictwo współmałżonka.

 

Wadium należy wnieść w pieniądzu (PLN), przelewem środków pieniężnych najpóźniej do dnia 9.11.2011 r. na rachunek Urzędu Miasta Szczecin – Bank PEKAO S.A. II Oddział Szczecin  16 1240 3927 1111 0000 4099 5290.

 

Za datą wniesienia wadium uważa się datę wpływu środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta  Szczecin .

 

Wadium osoby, która wygrywa przetarg zalicza się na poczet pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

W przypadku uchylenia się osoby wygrywającej przetarg od zawarcia notarialnej umowy  o oddanie nieruchomości  w użytkowanie wieczyste, wadium nie podlega zwrotowi.

Wadium pozostałych uczestników przetargu zostanie zwrócone po zakończeniu przetargu, zgodnie z zasadami określonymi w regulaminie przetargów.

 

Informacje dotyczące ww. nieruchomości oraz warunki realizacji inwestycji:

  1. Nieruchomość znajduje się na obszarze nie posiadającym uchwalonego Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nabywca nieruchomości uzyska decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania dla tej nieruchomości na mocy przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, w której zostanie określony sposób zagospodarowania zabudową usługowo-mieszkaniową. Udział powierzchni mieszkaniowej  w realizowanym budynku nie może przekroczyć  49 % powierzchni  całkowitej.  W oparciu o ustalenia wynikające z uzyskanej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania zrealizuje inwestycję usługowo-mieszkaniową.
  2. Minimalna powierzchnia zabudowy - 50 % całej nieruchomości, bez prawa zabudowy działki nr 26/1 do wysokości 2 kondygnacji. 
  3. Termin zakończenia zabudowy całej nieruchomości zgodnie z celem oddania jej w użytkowanie wieczyste: cztery lata od daty zawarcia  umowy w formie aktu notarialnego. Za spełnienie tego warunku zostanie uznane wykonanie stanu surowego zamkniętego budynku przewidzianego do realizacji, zgodnie  z pozwoleniem na budowę wydanym w oparciu o projekt budowlany obejmujący zagospodarowanie całej nabywanej nieruchomości z przeznaczeniem na cele usługowo-mieszkaniowe. Udział powierzchni mieszkaniowej w realizowanym budynku nie może przekroczyć  49 % powierzchni  całkowitej. Niniejsze warunki i warunki określone w punkcie 2. zostaną wpisane do księgi wieczystej Nr SZ1S/00155087/6 i Nr SZ1S/00168387/3.
  4. W razie nie wywiązania się z przyczyn leżących po stronie użytkownika wieczystego nieruchomości z realizacji inwestycji polegającej na zabudowie budynkiem usługowo-mieszkalnym, w ciągu 4 lat od daty podpisania notarialnej umowy zbycia nieruchomości zapłaci Gminie Miasto Szczecin karę umowną, ustaloną osobno od każdego wymienionego zobowiązania w wysokości 10 % ceny wywoławczej ustalonej do przetargu, bez względu na to, czy Gmina Miasto Szczecin poniesie z tego tytułu szkodę i w jakiej wysokości.
  5. Nabywca nieruchomości zobowiązany jest do utrzymania wzniesionego na nieruchomości budynku i urządzeń w należytym stanie. W przypadku zniszczenia lub rozbiórki budynku wybudowanego w czasie trwania umowy użytkowania wieczystego, nabywca zobowiązany jest do jego odbudowy w terminie czterech lat od daty wystąpienia ww. zdarzenia.
  6. Co do obowiązku zapłaty kar umownych, osoba która wygra przetarg w akcie  notarialnym podda się egzekucji zgodnie z art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c. W razie nie wywiązywania się przez nabywcę nieruchomości z nałożonych na niego obowiązków, Gmina zastrzega sobie prawo prowadzenia egzekucji na podstawie aktu notarialnego, któremu zostanie nadana klauzula wykonalności. Warunkiem prowadzenia egzekucji o całość bądź część roszczenia będzie brak zabudowy nieruchomości w terminie i zgodnie  z przeznaczeniem, z zastrzeżeniem, że Gmina może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności w terminie 10 lat licząc od dnia zawarcia umowy.
  7. W przypadku poniesienia przez Gminę Miasto Szczecin szkody przewyższającej kary umowne, Gmina ma prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego.
  8. Umowa o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste może ulec rozwiązaniu przed upływem określonego w niej terminu, jeżeli wieczysty użytkownik będzie korzystał z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik nie wzniesie określonych w niej budynków lub urządzeń.
  9. Nieruchomość nie koliduje z prowadzoną modernizacją skrzyżowania al. Niepodległości, Obrońców Stalingradu łącznie z przebudową  al. Niepodległości do Placu Żołnierza.
  10.  Skomunikowanie nieruchomości od ulicy Tkackiej. Ostateczną decyzję w sprawie obsługi komunikacyjnej Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego wyda po przedstawieniu projektu zagospodarowania terenu przedmiotowej nieruchomości.
  11. Na terenie nieruchomości rosną drzewa i krzewy pochodzące z planowanych nasadzeń. Zieleń ma charakter urządzony. W przypadku uzasadnionej kolizji istniejących drzew i krzewów z nowym zagospodarowaniem terenu, kolizyjne drzewa  i krzewy będzie można usunąć w formie ich przesadzenia i wkomponowania w nowe zagospodarowanie terenu, po uzyskaniu w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska tut. Urzędu pozytywnej decyzji administracyjnej, przy wydaniu której za usunięcie drzew i krzewów zostanie naliczona opłata do wniesienia na konto Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  12. W ścianie szczytowej budynku przy al. Niepodległości 28 znajdują się legalne okna, które nie mogą być zlikwidowane bez zgody właściciela nieruchomości. Ponadto nowa zabudowa nie może ograniczać dostępu światła i słońca do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi w budynkach sąsiednich.
  13. Umową notarialną została ustanowiona na rzecz każdoczesnego użytkownika wieczystego lub właściciela nieruchomości gruntowej oznaczonej numerem działki 25/3 z obrębu ewidencyjnego nr 1036,  na czas nieokreślony służebność gruntowa polegająca na prawie przechodu przez działkę gruntu nr 25/4 położoną  w Szczecinie w obrębie ewidencyjnym nr 1036 (Śródmieście 36), przy al. Niepodległości, z ograniczeniem wykonania tego prawa do gruntu wkreślonego na mapie sytuacyjno-wysokościowej.
  14. Na terenie działki nr 25/4 zostanie zachowany ogólnodostępny ciąg pieszy (prawo przechodu), umożliwiający obsługę komunikacyjną nieruchomości (przechód) o adresie al. Niepodległości 28,29,30  i oficyn. 
  15. Przez nieruchomość przebiegają kable energetyczne ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Szczecin Rejon Dystrybucji Szczecin Sekcja Rozwoju.
  16. Nabywca nieruchomości:

1) zapewni właścicielom sieci przebiegających przez nieruchomość swobodny dostęp  w celu ich remontów, modernizacji, wymiany i konserwacji,  a w przypadku kolizji z planowaną inwestycją przełoży sieci uzbrojenia podziemnego na własny koszt w uzgodnieniu z właścicielami tych sieci,

2) niezbędną dla realizowanej inwestycji infrastrukturę wykona we własnym zakresie i na własny koszt,

3) przejmie dotychczasowe umowy dzierżawy w granicach działek nr 25/4 i nr 26/3 z przeznaczeniem pod pawilony handlowe, kiosk „Ruch”, zawarte w tut. Urzędzie Miasta na czas nieoznaczony,         

4) przejmie obowiązek usunięcia z terenu wszystkich bezumownych użytkowników,

5) dokona rozbiórki obiektów dawnego „Baru Extra”  we własnym zakresie   i na własny koszt,

6) realizując inwestycję na przedmiotowym terenie zobowiązany jest zabezpieczyć odpowiednią ilość miejsc parkingowych na terenie nabywanej nieruchomości, zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami.

 

17. Gmina Miasto Szczecin nie dysponuje danymi co do warunków gruntowo-wodnych oraz ewentualnego występowania zanieczyszczeń gruntu w obrębie zbywanej nieruchomości. Osoby zamierzające wziąć udział w przetargu będą mogły za zgodą Gminy Miasta Szczecin wykonać stosowne badania, własnym staraniem na własny koszt.

18. Na wniosek współużytkowników wieczystych nieruchomości położonej Szczecinie przy al. Niepodległości 23  (dz. 27 z obrębu nr 1036), toczy się postępowanie przed Sądem Cywilnym dotyczące ustalenia przebiegu granic pomiędzy działką nr 26/1 z obrębu ewidencyjnego nr 36 stanowiącą własność Miasta Szczecin, położoną przy ulicy Szczytowej, a działką nr 27 będącą we współużytkowaniu wieczystym osób fizycznych.

19. Na gruncie działki nr 26/1położonej w obrębie ewidencyjnym nr 1036 (Śródmieście 36), przy ulicy Szczytowej stanowiącej własność Miasta Szczecin, istnieją podpory podtrzymujące zadaszenie budynku handlowego usytuowanego na sąsiedniej nieruchomości gruntowej oznaczonej numerem działki 27, położonej w obrębie ewidencyjnym nr 1036 (Śródmieście 36), przy  al. Niepodległości 23, co może powodować wysuwaniem roszczeń przez właściciela budynku.

20. Z uwagi na toczące się postępowania przed sądem cywilnym dotyczące ustalenia przebiegu granic pomiędzy działkami nr 26/1 z obrębu ewidencyjnego nr 1036 (Śródmieście 36) stanowiącej własność Miasta Szczecin, położonej w Szczecinie przy ulicy Szczytowej i nr 27 położonej w Szczecinie obrębie ewidencyjnym nr 1036 (Śródmieście 36) przy al. Niepodległości 23,  stanowiącej własność Miasta Szczecin, Gmina Miasto Szczecin nie bierze odpowiedzialności za ewentualną korektę powierzchni działki nr 26/1 z obrębu ewidencyjnego nr 1036 (Śródmieście 36), położonej w Szczecinie przy ulicy Szczytowej skutkującej jej zmniejszeniem w stosunku do obecnie ujawnionej w księdze wieczystej Nr  SZ1S/00168387/6.

 21. Opłaty notarialne i sądowe związane z zawarciem umowy w formie aktu notarialnego,  w całości ponosi nabywca nieruchomości.

 

Przed przystąpieniem do przetargu należy zapoznać się warunkami przetargu, dokumentacją dotyczącą nieruchomości oraz Regulaminem Przetargów.

 

Dodatkowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami  –                            

 Referat ds. przygotowania i sprzedaży nieruchomości inwestycyjnych

 Urzędu Miasta Szczecin,

pl. Armii Krajowej 1, pok. 242, tel. 91-42-45-768,

www.bip.um.szczecin.pl

 

Zastrzega się prawo odwołania przetargu lub jego unieważnienia w przypadku zaistnienia uzasadnionych powodów.

 

 

 

 

 

 

 



Data publikacji: 2011/09/01
Data wygaśnięcia: 2011/11/16
udostępnił: Wydział Gospodarki Nieruchomościami, wytworzono: 2011/09/01, odpowiedzialny/a: Maria Latkowska, wprowadził/a: Wanda Lisewska, dnia: 2011/09/01 07:56:37
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wanda Lisewska 2011/09/01 07:56:37 modyfikacja wartości
Wanda Lisewska 2011/09/01 07:56:37 usunięcie pozycji
Wanda Lisewska 2011/09/01 07:55:32 modyfikacja wartości
Wanda Lisewska 2011/09/01 07:54:04 modyfikacja wartości
Wanda Lisewska 2011/09/01 07:52:07 nowa pozycja