Przejdź do głównego menu Przejdź do treści
logo BIP - powrót do strony głównej BIP UM
  •  

Archiwum informacji o przetargach na nieruchomości do czerwca 2012

Ogłoszenie o przetargu ustnym nieograniczonym na oddanie w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat niezbudowanej nieruchomości gruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Gdańskiej 48


 
 
 
 
 
 
 
 
PREZYDENT  MIASTA  SZCZECIN
o g ł a s z a    
PRZETARG USTNY NIEOGRANICZONY
na oddanie w użytkowanie wieczyste na okres 99 lat niezabudowanej nieruchomości gruntowej,
będącej własnością Gminy Miasto Szczecin
 
 
Lp.
 
Adres
(ulica)
 
 
 
Nr działki
Symbol użytku
Obręb
 Dzielnica
Księga wieczysta
 
 
Pow.
(w m2)
 
Przeznaczenie nieruchomości
 
Sposób zagospodarowania
 
 
Cena wywoławcza
(netto w złotych)
 
Wadium
(w złotych)
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
 
 
 
 
 
 
 
 
1.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
GDAŃSKA 48
 
 
 
 
 
 
28/6
 
 
„Bp”
 
1084
(Śródmieście 84)
 
KW Nr
SZ1S/00142496/2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
13666
 
Działalność produkcyjno – bazowo – składowa,
usługi produkcyjne,             w tym wysokich technologii,
nabrzeże przeładunkowo – składowe.
Na nieruchomości dopuszcza się realizację rzemiosła, handlu hurtowego, usług biurowych, usług hotelarskich do
25 % powierzchni użytkowej
 
 
 
 
 
 
 
 
 
9.500.000,-
słownie:
(dziewięć  milionów pięćset tysięcy złotych)
 
 
 
 
 
 
 
 
950.000,-
słownie:
(dziewięćset pięćdziesiąt
tysięcy złotych)
 
Przetarg odbędzie się siedzibie Urzędu Miasta Szczecin, Plac Armii Krajowej 1, w sali nr 4005                                      (wejście od ul. Odrowąża, IV piętro), w dniu 08.06. 2010 r. o godz. 10.00.
 
Cena  nieruchomości  osiągnięta  w przetargu będzie  podstawą do ustalenia  opłat z tytułu  użytkowania wieczystego nieruchomości.
Stawki procentowe opłat z tytułu użytkowania wieczystego wynoszą:
1)      pierwsza opłata  - 25% ceny nieruchomości ustalonej w przetargu,
2)          opłaty roczne  - 3% ceny nieruchomości ustalonej w przetargu.
Do pierwszej opłaty za grunt zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.                       (Dz. U. Nr 54, poz.535, ze zmianami), zostanie doliczony podatek VAT  w wysokości 22%.
Pierwsza opłata i naliczony podatek VAT płatne w całości są później jednak niż przed dniem zawarcia umowy przyrzeczonej o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego w formie aktu notarialnego.
Opłaty roczne wraz z należnym podatkiem VAT, płatne są z góry za dany rok, przez 98 lat w terminie do 31 marca każdego roku.
Wysokość opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego może być aktualizowana zgodnie z obowiązującymi przepisami.
 
Warunkiem udziału w przetargu jest wniesienie wadium oraz przedłożenie Komisji:
§          dowodu wpłaty wadium,
§          dowodu tożsamości -  w przypadku osób fizycznych. W przypadku osób fizycznych zamierzających nabyć nieruchomość w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą – dodatkowo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej (aktualność zaświadczenia winna być potwierdzona przez organ dokonujący rejestracji  w okresie 3 miesięcy przed datą przetargu).
§          w przypadku osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej                               a podlegających rejestracji - a k t u a l n e g o  wypisu z rejestru, właściwych pełnomocnictw, dowodów tożsamości osób reprezentujących podmiot. Aktualność wypisu z rejestru winna być potwierdzona w sądzie, w okresie 3 miesięcy przed terminu przetargu.
Uczestnicy biorą udział w przetargu osobiście lub przez pełnomocnika.Pełnomocnictwo wymaga formy pisemnej.
Małżonkowie biorą udział w przetargu osobiście lub okazując pełnomocnictwo współmałżonka.    
Wadium  należy wnieść w pieniądzu (PLN), przelewem środków pieniężnych na rachunek Urzędu Miasta Szczecin: Bank PEKAO S.A. II/O Szczecin Nr  16 1240 3927 1111 0000 4099 5290.
Termin  wniesienia  wadium  upływa  dnia  01.06.2010 r.
Datą wniesienia wadium jest data uznania rachunku bankowego Gminy Szczecin.
Wadium osoby wygrywającej przetarg zalicza się na poczet pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego nieruchomości.
Wadium pozostałych uczestników przetargu zostanie zwrócone po zakończeniu przetargu, zgodnie  z  obowiązującymi przepisami.
W przypadku uchylenia się osoby wygrywającej przetarg od zawarcia umowy, wadium nie podlega zwrotowi.
 
INFORMACJE DODATKOWE:
1.        Z uwagi na to, że część nieruchomości oznaczonej numerem działki 28/6 przyległa do rzeki Parnicy usytuowana jest w granicach Portu Morskiego Szczecin, to w oparciu o przepisy ustawy     z dnia 20 grudnia 1996 r. o portach i przystaniach morskich (t. j. Dz. U. z 2002 r., Nr 110, poz. 967 ze zm.), zobowiązanie Miasta Szczecin do zawarcia umowy przyrzeczonej oddania ww. nieruchomości w użytkowanie wieczyste, uzależnione jest od ziszczenia się następujących warunków:
1)       uzyskania zgody ministra właściwego ds. Skarbu Państwa, udzielonej w drodze decyzji administracyjnej wydanej w porozumieniu z ministrem właściwym                        ds. gospodarski morskiej,
2)       odstąpienia od prawa pierwszeństwa nabycia przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. – podmiot zarządzający Portem Szczecin,
3)       odstąpienia od prawa pierwszeństwa nabycia przez Skarb Państwa, w przypadku nie skorzystania z prawa pierwszeństwa przez Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
2.        Wszczęcie postępowania o wyrażenie zgody, o której mowa w pkt. 1 następuje na wniosek podmiotu, który zamierza rozporządzać nieruchomością w zakresie posiadanego prawa. Z Osobą, która wygra przetarg w ciągu              30 dni od daty rozstrzygnięcia przetargu zostanie zawarta przedwstępna umowa warunkowa w formie aktu notarialnego, mająca na celu uzyskanie prawomocnej decyzji administracyjnej ministra ds. Skarbu Państwa wydanej w porozumieniu z ministrem właściwym ds. gospodarki morskiej i oświadczenia Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Skarbu Państwa o odstąpieniu od prawa pierwszeństwa nabycia przedmiotowej nieruchomości.
3.        Po otrzymaniu:
1)       prawomocnej decyzji administracyjnej ministra właściwego ds. Skarbu Państwa wydanej                         w porozumieniu z ministrem właściwym ds. gospodarki morskiej,                     
2)       oświadczenia Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A. oraz Skarbu Państwa o odstąpieniu od prawa pierwszeństwa nabycia przedmiotowej nieruchomości - w terminie 6 miesięcy od daty doręczenia ww. podmiotom przedwstępnej umowy warunkowej (termin 6 miesięcy dotyczy łącznie obu                    ww. uprawnionych podmiotów), w ciągu 30 dni z Osobą która wygrała przetarg zostanie zawarta umowa przyrzeczona, w formie aktu notarialnego.
2.        Wg danych ewidencji gruntów i budynków działka  nr 28/6 oznaczona jest symbolem „Bp” (zurbanizowane tereny niezabudowane).
3.        Nieruchomość usytuowana jest na obszarze posiadającym Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Międzyodrze Port” w Szczecinie uchwalony w dniu 14 grudnia 2009 r.Uchwałą NR XLII/1055/09 Rady Miasta Szczecin.
4.        Istotne zapisy umieszczone w niniejszym planie:
1)       nieruchomość o adresie Gdańska 48 włącza się w teren elementarny oznaczony symbolem: S.M.7027.PUw,UP., i przeznacza się pod funkcje: produkcyjno - bazowo – składowe, usługi produkcyjne,               w tym wysokich technologii, nabrzeże przeładunkowo – składowe, dopuszcza się: rzemiosło, handel hurtowy, usługi biurowe, usługi hotelarskie do 25 % powierzchni użytkowej. Do czasu realizacji ustaleń planu dopuszcza się obecne użytkowanie terenu,
2)       powierzchnia zabudowy do 50 % powierzchni działki. Wysokość zabudowy kubaturowej od 12,0 do 25,0 m n.p.t, dopuszcza się zaakcentowanie części zespołu, nadbudowa o pow. do 100 m2 , o wysokości do 30,0 m n.p.t.: wysokość budowli, urządzeń i obiektów, wg potrzeb technologicznych. Budynki kryte dachami płaskimi i niskimi dwuspadowymi,
3)       zabudowa wolnostojąca, sytuowana prostopadle do linii rozgraniczającej terenu S.M.7073 KD.G                          (ul. Gdańska), maksymalna szerokość elewacji frontowej do 30,0 m, odległości pomiędzy budynkami co najmniej 15,0 m. Obiekty usługowe o prostej formie architektonicznej, bez balkonów, wykuszy, nadwieszeń, tarasów i ozdobnego detalu. Dopuszcza się wolno stojące urządzenia przeładunkowe, telekomunikacyjne, itp.                   Na tyłach działek, od strony rzeki, urządzenia techniczne np. stacje transformatorowe, przepompownie, wentylatornie oraz pomieszczenia do gromadzenia odpadów wyłącznie wbudowane,
4)       dopuszcza się korekty linii brzegowej, budowę, rozbudowę i przebudowę nabrzeża – nabrzeże utwardzone,
5)       nieprzekraczalna linia zabudowy oznaczona będzie na rysunku planu,
6)       powierzchnia terenu biologicznie czynna min. 5 % powierzchni terenu,
7)       teren w granicach portu morskiego, obszar bezpośredniego zagrożenia powodzią,
8)       obsługę komunikacyjna z terenu S.M.7073.KD.G (ul. Gdańska), poprzez istniejące zjazdy i/lub jezdnię wspomagającą terenu S.M.7073.KD.G. Do czasu budowy jezdni wspomagającej dopuszcza się utrzymanie dotychczasowych połączeń z ulicą S.M.7073.KD.G. Obsługę komunikacyjną należy uzgodnić z Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego po przedłożeniu  co najmniej koncepcji zagospodarowania terenu.
9)       zaopatrzenie w wodę, gaz, energię elektryczną, obsługę telekomunikacyjna oraz odprowadzenie ścieków                 i wód opadowych w oparciu o istniejące i projektowane sieci uzbrojenia w terenie S.M.7073.KD.G.
5.        Termin zakończenia zabudowy nieruchomości  (stan surowy zamknięty) cztery lata od daty podpisania umowy przyrzeczonej o ustanowieniu prawa użytkowanie wieczystego w formie aktu notarialnego. Za zakończenie zabudowy uznaje się wykonanie stanu surowego zamkniętego.
6.        Maksymalna powierzchnia zabudowy do 50 % całej nieruchomości, budynkami o wysokości nie mniejszej niż                 12 m ale nie wyższych niż 25 m, wolnostojącymi, sytuowanymi prostopadle do linii rozgraniczającej ulicy,                     o szerokości frontu budynku (długość elewacji frontowej) do 30 m i z zachowaniem co najmniej 15 m odległości pomiędzy budynkami. Niniejsze warunki oraz warunki określone w punkcie 5. zostaną wpisane do księgi wieczystej Nr SZ1S/00142496/2.
7.        W razie nie wywiązania się, z przyczyn leżących po stronie użytkownika wieczystego, z realizacji przeznaczenia przedmiotowej nieruchomości w terminie 4 lat od daty zawarcia umowy przyrzeczonej, osoba która wygra przetargzapłaci Gminie Miasto Szczecin kary umowne, w każdym z wymienionych przypadków w wysokości: 950.000,- zł, bez względu na to, czy Gmina Miasto Szczecin poniesie z tego tytułu szkodę i w jakiej wysokości. Brak realizacji któregokolwiek z zobowiązań przez nabywcę nieruchomości będzie stanowić rażące naruszenie umowy                             i skutkować będzie jej rozwiązaniem z przyczyn leżących po jego stronie.
8.        Co do obowiązku zapłaty kar umownych, wymienionych w punkcie 7. osoba która wygra przetarg w akcie notarialnym podda się egzekucji zgodnie z art. 777 § 1 pkt 5 k.p.c.  W razie nie wywiązywania się przez nabywcę nieruchomości z nałożonych na niego obowiązków, Gmina zastrzega sobie prawo prowadzenia egzekucji na podstawie aktu notarialnego, któremu zostanie nadana klauzula natychmiastowej wykonalności.
9.        W przypadku poniesienia przez Gminę Miasto Szczecin szkody przewyższającej karę umowną, Gmina ma prawo dochodzenia odszkodowania uzupełniającego.
10.     W przypadku zbycia nieruchomości lub udziału w nieruchomości w obrocie wtórnym przed zrealizowaniem zobowiązań określonych w punkcie 5.6.7. zbywający sceduje te zobowiązania na nabywającego. Brak przejęcia powyższych zobowiązań przez nabywającego będzie skutkować dochodzeniem przez Gminę Miasto Szczecin roszczeń finansowych od zbywającego.
11.     Umowa o oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu może ulec rozwiązaniu przed upływem terminu określonym             w akcie notarialnym, jeżeli użytkownik wieczysty korzystać będzie z gruntu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem określonym w umowie, a w szczególności jeżeli wbrew umowie użytkownik wieczysty nie wzniesie określonych w umowie budynków.
12.     W Dziale III księgi wieczystej Nr SZ1S/00142496/2wpisana jest nieodpłatna służebność gruntowa na działce               nr 28/6 przebiegająca w granicach Morskiego Portu Szczecin. Zasięg służebności został oznaczony kolorem czerwonym na mapie syt-wys w skali 1:500, stanowiącej załącznik do aktu notarialnego z dnia 14 marca 2006 r. Repertorium A Nr 1046/2006 - oświadczenie o ustanowieniu służebności, w zakresie budowy, eksploatacji i zasilania obiektów i urządzeń nawigacyjnych oraz stanowisk postojowych, prawa przejazdu i przechodu - na rzecz każdoczesnego właściciela działki nr 95/2 położonej w obrębie ewidencyjnym nr 1084 (Śródmieście 84) - Rzeka Odra, Rzeka Parnica, Rzeka Duńczyca, Przekop Mieleński, objętej księgą  wieczystą Nr SZ1S/00151153/2. Koszty urządzenia i utrzymania służebności obciążają uprawnionych do korzystania ze służebności. Obowiązki wynikające z urządzenia lub utrzymania urządzeń niezbędnych do prawidłowego korzystania z ustanowionej służebności, obciążają uprawnionych do korzystania ze służebności.
13.     W obrębie działki gruntu położnej przy ulicy Gdańskiej 48 występuje:
1)       infrastruktura elektroenergetyczna SN – stanowiąca własność ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Szczecin Rejon Dystrybucji Szczecin Sekcja Rozwoju. W przypadku kolizji z planowaną inwestycją, usunięcie kolizji istniejącej infrastruktury SN (linii kablowych) może nastąpić na wniosek zainteresowanego poprzez zmianę ich trasy (linie kablowe należy projektować poza obszarem kolizji), pod warunkiem pokrycia przez inwestora wszelkich kosztów z tym związanych. Przed opracowaniem dokumentacji technicznej nabywca nieruchomości uzyska w ENEA Operator Sp. z o.o. Oddział Dystrybucji Szczecin Rejon Dystrybucji Szczecin Sekcja Rozwoju warunki usunięcia kolizji oraz zawrze stosowne umowy.                        Koszt przebudowy infrastruktury elektroenergetycznej będzie można ustalić po opracowaniu dokumentacji technicznej,
2)       znajduje się przyłącze wodociągowe ze studnią wodomierzową własność Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o. o. Układ poza studnią pozostaje w eksploatacji właściciela terenu,
3)       podziemna infrastruktura telekomunikacyjna stanowiąca własność Telekomunikacji Polskiej S.A. Telekomunikacja proponuje do alternatywnego wyboru określenie sposobu rozwiązania statusu ich urządzeń przez ujęcie w akcie notarialnym oddania nieruchomości w użytkowanie wieczyste zapisu o konieczności przebudowy tej infrastruktury na wyłączny koszt nabywcy, lub zapisu ograniczonego prawa użytkowania dla Telekomunikacji Polskiej S.A. o następującej treści:
a)       nabywca nieruchomości zobowiąże się ujawnić w księdze wieczystej, infrastrukturę telekomunikacyjną Telekomunikacji Polskiej S.A. z siedzibą w Warszawie w postaci podziemnych urządzeń telefonicznych przebiegających przez przedmiotową działkę, w tym w szczególności złoży, jako załącznik wraz z wnioskiem dotyczącym wpisu do księgi wieczystej dla działki o adresie Gdańska 48 stosowną dokumentację geodezyjną powykonawczą z naniesionym przebiegiem infrastruktury telekomunikacyjnej;
b)      w celu unormowania stosunków prawnych i zobowiązaniowych związanych z korzystaniem przez                 TP S.A. z nieruchomości, nabywca ustanowi na rzecz TP S.A. z siedzibą w Warszawie, nieodpłatnie i na czas nieograniczony, prawo użytkowania polegające na korzystaniu przez TP S.A. z części działki, przez którą przebiega infrastruktura teletechniczna, poprzez świadczenie za pomocą infrastruktury telekomunikacyjnej usług telekomunikacyjnych, a przez to pobieranie pożytków w postaci opłat za świadczenie usługi telekomunikacyjne.
14.     Nabywca nieruchomości gruntowej:
1)       zapewni właścicielom sieci swobodny dostęp w celu ich remontów, modernizacji wymiany i konserwacji,
2)       wykona we własnym zakresie i na własny koszt niezbędną dla realizowanej inwestycji infrastrukturę techniczną, a przypadku kolizji z planowaną inwestycją, przełoży sieci uzbrojenia podziemnego na własny koszt w uzgodnieniu z właścicielami tych sieci, lub uzgodni z ich właścicielami inne alternatywne rozwiązanie usunięcia kolizji,
3)       realizując inwestycję na przedmiotowym terenie zabezpieczy odpowiednią ilość miejsc parkingowych zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami,
4)       przejmuje wraz z gruntem obowiązek usunięcia z terenu wszystkich bezumownych użytkowników,
5)       przejmie nieruchomość w stanie istniejącym, we własnym zakresie i na własny koszt dokona rozbiórki pozostałości po budynkach i budowlach, uprzątnie teren nabytej działki,
6)       przed przystąpieniem do eksploatacji nabrzeża, wykona jego ekspertyzę techniczną, która pozwoli określić jego stan techniczny oraz jego parametry techniczno-eksploatacyjne.
15.     W granicach nieruchomości rosną drzewa i krzewy ozdobne. W przypadku uzasadnionej kolizji istniejącej zieleni ozdobnej z planowaną inwestycją, drzewa i krzewy będą mogły być usunięte po uzyskaniu pozytywnej decyzji administracyjnej wydanej przez właściwy organ. Koszt wycinki ponosi inwestor. Koszty związane z wycinką drzew i krzewów ponosi w całości nabywca nieruchomości.
16.     Gmina Miasto Szczecin nie dysponuje danymi co do ewentualnego występowania zanieczyszczeń gruntu na przedmiotowej nieruchomości, w szczególności stężeń wskazanych w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 września 2002 r. w sprawie standardów jakości gleby oraz standardów jakości ziemi (Dz. U. z 2002 r. Nr 165 poz. 1359), których przekroczenie może mieć wpływ na planowaną na zbywanej nieruchomości inwestycję. Osoby zamierzające wziąć udział w przetargu mogą za zgodą Gminy Miasta Szczecin wykonać stosowne badania, pod kątem planowanej inwestycji.
17.     Opłaty notarialne i sądowe związane z nabyciem nieruchomości w całości ponosi nabywca nieruchomości.
Przed przystąpieniem do przetargu należy zapoznać się z warunkami przetargu, dokumentacją dotyczącą  nieruchomości oraz Regulaminem Przetargów.
Dodatkowych informacji udziela Wydział  Gospodarki  Nieruchomościami Urzędu Miasta Szczecin,                                    Pl. Armii Krajowej 1,
- Referat ds. Przygotowania i Sprzedaży Nieruchomości Inwestycyjnych
II piętro, pokój nr 242, tel.: (0048) 091 4245 768, fax: (0048) 091 4245 621,
Zastrzega się  prawo odwołania przetargu lub jego unieważnienia w przypadku zaistnienia uzasadnionych powodów.
 
 


Data publikacji: 2010/03/23
Data wygaśnięcia: 2010/06/08
udostępnił: Wydział Gospodarki Nieruchomościami, wytworzono: 2010/03/23, odpowiedzialny/a: Maria Latkowska, wprowadził/a: Wanda Lisewska, dnia: 2010/05/11 08:03:35
Historia zmian:
Wprowadził Data modyfikacji Rodzaj modyfikacji
Wanda Lisewska 2010/05/11 08:03:35 usunięcie pozycji
Wanda Lisewska 2010/05/11 08:03:35 modyfikacja wartości
Wanda Lisewska 2010/05/05 07:51:37 modyfikacja wartości
Wanda Lisewska 2010/05/05 07:42:30 modyfikacja wartości
Wanda Lisewska 2010/03/23 07:21:21 nowa pozycja